«صد سال موسیقی ایران برای پیانو» در تالار رودکی

(۲۱ آذر ۱۳۹۳)

 

پروژه‌ی «صد سال موسیقی ایران برای پیانو» توسط لیلا رمضان، پیانیست مقیم سوییس، با اجرای آثاری از آهنگسازان ایرانی در تالار رودکی اجرا می‌شود.

 لیلا رمضان درباره‌ی این اجرا گفت: در این کنسرت که 4 و 5 دی‌ماه با همکاری انجمن موسیقی ایران در تالار رودکی برگزار می‌شود، 21 اثر از آهنگسازان ایرانی سراسر جهان که با سبک‌ها و از نسل‌های مختلف برای ساز پیانو نوشته شده‌اند، اجرا می‌شوند.

وی ادامه داد: در این پروژه‌ی موسیقایی، آثاری مانند «شهرزاد» از علیرضا مشایخی، «پارساوا» از احمد پژمان، «گفت‌وگو» از فوزیه مجد، «باگاتل» از هرمز فرهت، «پنج قطعه برای پیانو» از محمدرضا درویشی، «Sérénade Tartar» از امین‌الله حسین، «مشق» از نادر مشایخی، «فولک انوانسیون» از ایرج صهبایی، «نوکتورن» از بهزاد رنجبران، «Blue Johannes» از رضا والی، «پروانه» از امانوئل ملیک اصلانیان، «Danse d'extase» از لوریس چکناواریان، «رقص پریان» از مصطفی‌کمال پورتراب، «رقص غمگین» از مهران روحانی، «پروانه» از حمیدرضا دیبازر، «روی جاده نمناک» از کارن کیهانی، «موسیقی - هایکو» از احسان صبوحی، «راوی خیال» از هوشیار خیام، «زخم‌های یک سایه» از علیرضا فرهنگ، «تم و واریاسیون» از آرش عباسی و «نیمروز پروانه» از اشکان خمسه‌پور را در قالب رسیتال پیانو می‌نوازم.

او یادآوری کرد: بیشتر این قطعات اولین‌بار است که در ایران یا در دنیا اجرا می‌شوند.

این نوازنده‌ی پیانو گفت: این دو کنسرت شروع یک رویکرد بزرگ‌تر است. در طول این پروژه، آهنگسازان ایرانی زیادی را شناختم که برخی از آن‌ها را به‌موقع و برخی دیگر را دیرتر شناختم؛ ولی بسیار علاقه‌مندم که در قدم‌های بعدی این پروژه، از آهنگسازان بیشتری اثر اجرا کنم و به‌عنوان یک نوازنده‌ی ایرانی، تمام تلاشم را برای معرفی بیشتر آهنگسازان شایسته‌ی ایران به دنیای موسیقی جهان خواهم کرد.

وی اضافه کرد: از آنجا که تا امروز بسیاری از کشورها از این پروژه استقبال کردند، تمصمیم دارم، بعد از اجرا در تهران، در پیتسبوﺭگ ﺁمریکا، ﮊنو، پاریس و ... نیز آن را اجرا کنم. همچنین قصد دارم، منتخبی از این آثار را ضبط و در قالب یک مجموعه منتشر کنم.

لیلا رمضان، پیانیست ﺍیرانی، نواﺯندگی پیانو ﺭا ﺩر تهرﺍن ﺩر محضر ﺍساتیدی مانند مصطفی‌کمال پوﺭترﺍﺏ، ﺭافائل میناسکانیان ﻭ ﺩلبر حکیم‌آوا ﺁغاﺯ کرﺩ. سپس ﺩر سال 2000 به پاریس نقل مکان کرﺩ و موفق به کسب ﺩیپلم‌های نوﺍﺯندگی پیانو ﻭ موسیقی مجلسی شد. سپس ﺩر کنسروﺍتوﺍر «سنت موﺭ» ﺩیپلم موسیقی ﺩر نوﺍﺯندگی پیانو ﺭا با ﺩﺭجه‌ی افتخاری کسب کرد. بعد از آن به شهر لوﺯان که اکنون ساکن ﺁن ﺍست، ﺭفت ﻭ دو کاﺭشناسی ﺍﺭشد در ﺭشته‌های نوازندگی پیانو ﻭ هم‌نوﺍﺯی (ﺍکومپانیومان) ﺭا ﺩﺭیافت کرد.

 

 
صفحه اصلی | درباره ما | فرم عضویت | اخبار | سفر ها | انجمن ها | تماس با ما
Powered by: KisiaWEB | © Copyright 2011 www.honarman.com